Hüseyin Kemancı-Vay

Hüseyin Kemancı-Vay
  • 0
  • 42
  • 21 Nisan 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

İstanbul Strings, 2008 yılında Hüseyin Kemancı, Şenol Arkun, Özgür Arkun, Mert Kemancı tarafından kurulmuştur. Kadrosunda Türkiye’nin en genç ve yetenekli müzisyenlerini barındıran orkestra, zengin müzikal temalara ağırlık veren yaklaşımlarıyla Türkiye’de ve başka coğrafyalarda tanınırlık kazandı.
2010 yılında, İstanbul Strings Vol.1 adlı albümlerinde modern alt yapı ve aranjmana sahip yaylı orkestrayı ön plana çıkartıp solist pozisyonuna taşıdılar ve böylelikle özgün yaklaşımlarını ortaya koydular. Albümde yer alan parçalarda Türk, Arap, Hindu kültürlerini Funk, Pop, Arabesk gibi tür ve tarzları kendilerine has üslup ve becerileriyle harmanlayarak geniş ilgi görmüş ve İstanbul Strings’in bir marka haline gelmesinde önemli bir yer tutmuştur. İcracılıklarının yanı sıra yaylı orkestrasyonlarında yakaladıkları karakteristik stilleri ve kompozisyon dilleriyle dünyaca ünlü, şarkıcı ve prodüktörlerin dikkatini çekmişlerdir. Yurt dışında birçok film ve dizinin soundtrack’lerinde yer almış, bunun yanında albüm kayıtlarıyla da değişik coğrafyalara açılmışlardır.
İstanbul Strings sadece konser ve stüdyo kayıtlarıyla değil, müzik kültürüne ses ve altyapı anlamında da katkılarda bulunuyor. Dünyaca ünlü müzik enstrümanları ile bilinen Yamaha tarafından Köln’e davet edilmiş ve keyboard’larında bulunan ses bankalarına sample kaydetmişlerdir. Ayrıca, dünyaca ünlü müzik donanım ve yazılım firması Native Instruments için Strings of Anatolia başlığı altında İstanbul Strings adıyla Orta Doğu kütüphanesinde yer alan contact plugin paketi kaydetmişlerdir. Riad Al Sunbati’ye saygı duruşu niteliğindeki projenin bir parçası olarak Katar Filarmoni Orkestrası ile beraber konser vererek Türkiye’yi temsil ettiler.
Kendilerini dar bir dünyaya hapsetmeden dillerin, üslupların, yeni yol arayışlarını takip ederek çoğul bir tutum sergiledikleri yaklaşımlarıyla kültürel etkileşim ve bileşim kanallarını arayan İstanbul Strings, stüdyo çalışmaları ve konserlerine devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir